تبلیغات
مجله مخاطرات محیط طبیعی
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما


ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروینویسنده: محمود خسروی |
چهارشنبه 14 خرداد 1393 |

زاهدان- ایرنا- رییس پژوهشکده علوم زمین و جغرافیای دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: 40 تا 50 برابر بارندگی سالانه در این استان آب ذخیره شده در منابع آبی آن از جمله سدها و بندها تبخیر می شود.

دکتر ˈغلامرضا نوریˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: سیستان و بلوچستان در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و از نظر منابع آبی جزو بحرانی ترین استان های کشور است.

وی با بیان اینکه سالانه حدود 2،4 میلیارد (دو میلیارد و 400 میلیون) متر مکعب آب در پشت سدهای سیستان و بلوچستان ذخیره می شود گفت: با تبخیر حدود 3،5 تا پنج متر در سال که چیزی حدود 40 تا 50 برابر میزان بارندگی سالانه این استان است بیش از 900 میلیون متر مکعب آب از طریق تبخیر از دسترس خارج می شود.


وی متوسط بارندگی در سیستان و بلوچستان را حدود 100 میلیمتر در سال عنوان کرد و افزود: سالانه پنج هزار میلیمتر آب در شمال و حدود چهار هزار میلیمتر در مرکز و جنوب استان تبخیر می شود.

محقق و پژوهشگر دانشگاههای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این تبخیر معادل حجم سه تا چهار سد مخزنی است که خود نشان از هدر رفت میلیاردها تومان اعتبار و صرف سال ها وقت برای ساخت مخازن آبی دارد.

وی افزود: ایران در کمربند خشک نیم کره شمالی قرار گرفته و یکی از معضلات اصلی این کشور کمبود منابع آبی مخزنی و سطح بالای تبخیر است.

این استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان بیان کرد: برای کنترل تبخیر دریاچه ها، سدهای مخزنی، آبگیرها و رودخانه ها به عنوان اکوسیستم های آبی کشور می توان روش های مختلفی را اعمال کرد.

وی افزود: با توجه به مشکلات کم آبی حاکم بر استان های مختلف ایران، راه اندازی مرکز مطالعات و تحقیقات کنترل تبخیر برای جلوگیری از افزایش سطح تبخیر به شدت مورد نیاز است.

وی افزود: وجود نیروهای متخصص مرتبط با منابع آبی در پژوهشکده علوم زمین و جغرافیای دانشگاه سیستان و بلوچستان، این پژوهشکده را از ظرفیت های لازم برای ایجاد نخستین مرکز مطالعات و تحقیقات کنترل تبخیر آب کشور برخوردار کرده است.

وی ادامه داد: پس از بررسی میدانی از طریق ایجاد مرکز تحقیقات کنترل تبخیر، با اجرای روش های کنترل تبخیر فیزیکی (قرار گرفتن یک جسم جامد در سطح آب) و شیمیایی (ریختن ماده شیمیایی که به شکل لایه نازک مولکولی در سطح آب قرار گیرد) می توان از تبخیر بخش قابل توجهی از آبهای موجود و بارش های سالانه جلوگیری و کمبودها را جبران کرد.

وی گفت: اگر بتوانیم به کمک دانش روز سطح تبخیر را کاهش دهیم حجم بسیار زیادی از آب کشور باقی خواهد ماند که می توان آن را در مصارف صنعتی، کشاورزی و آشامیدنی بکار گرفت.

وی افزود: نتایج بدست آمده از تحقیقات آزمایشگاهی محققان پژوهشکده علوم زمین و جغرافیای دانشگاه سیستان و بلوچستان نشان از آن دارد که اجرای روش های فیزیکی و شیمیایی کنترل تبخیر می تواند در بدترین شرایط 35 تا 70 درصد سطح تبخیر را کاهش دهد.

رییس پژوهشکده علوم زمین و جغرافیای دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: شیوه های فیزیکی و شیمیایی کنترل تبخیر به دلیل فراهم بودن امکان تبادل هوا و آب از نظر استانداردهای جهانی زیست محیطی مورد تایید هستند و در زمان تصفیه آب برای آشامیدن به راحتی ترکیبات بکار گرفته در این دو روش از آب جدا می شوند و در نتیجه کیفیت آب هیچ گونه تغییری از نظر زیستی، شیمیایی و فیزیکی نخواهد داشت.

نوری تاکید کرد: برای بدست آوردن آخرین نتایج میدانی، دستگاههای اجرایی دست اندرکار بویژه استانداری در تامین اعتبار و انجام مراحل نهایی و میدانی روش های کنترل تبخیر باید با پژوهشکده علوم زمین و جغرافیای دانشگاه سیستان و بلوچستان همکاری ویژه داشته باشند.

وی گفت: اگر نتایج میدانی روش های کنترل تبخیر مانند نتایج آزمایشگاهی اثبات شود حجم قابل توجهی از منابع آبی کشور با کمترین هزینه می تواند در اختیار تولیدات کشاورزی، صنعتی و آشامیدنی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بر اساس سخنان وزیر نیرو حدود 70 درصد از سدهای ایران با کمبود منابع آبی رو به رو هستند افزود: انتظار می رود با مساعدت شخص استاندار و مسوولان استانی و کشوری مرکز مطالعات و تحقیقات کنترل تبخیر در دانشگاه سیستان و بلوچستان ایجاد شود تا از نتایج بدست آمده در این مرکز برای کمک به رفع مشکل کم آبی در استان های مختلف کشور بهره گرفت. ک/3

7307 / 653آخرین مطالب

» شماره پنجم مجله مخاطرات محیط طبیعی ( دوشنبه 30 فروردین 1395 )
» کسب رتبه علمی- پژوهشی مجله مخاطرات محیط طبیعی ( یکشنبه 29 فروردین 1395 )
» شماره چهارم مجله مخاطرات محیطی ( سه شنبه 24 فروردین 1395 )
» ‌تجلیل از پژوهش‌گران برتر دانشگاه سیستان و بلوچستان ( شنبه 29 آذر 1393 )
» دانلود داده های ایستگاههای هواشناسی کشور از بدو تاسیس ( یکشنبه 2 آذر 1393 )
» قابل توجه اعضاء محترم هیات علمی دانشکده به مناسبت هفته پژوهش ( شنبه 10 آبان 1393 )
» اطلاعیه پایه تشویقی،پژوهشگر برتر،تشویق مقالات و گرانت ( شنبه 10 آبان 1393 )
» قابل توجه اعضای هیات علمی دانشکده ( دوشنبه 24 شهریور 1393 )
» بروشور دانشکده ( شنبه 15 شهریور 1393 )
» آیین نامه بورس خارج از کشور(کوتاه مدت) دانشجویان دکتری ( دوشنبه 2 تیر 1393 )
» 50 برابر بارندگی سالانه آب ذخیره سیستان و بلوچستان تبخیر می شود ( چهارشنبه 14 خرداد 1393 )
» فهرست پایان نامه های تحصیلات تکمیلی ( دوشنبه 5 خرداد 1393 )
» امتحانات ( جمعه 2 خرداد 1393 )
» مصاحبه دکتری آب و هواشناسی ( جمعه 2 خرداد 1393 )
» عکس روز:جشن فارغ التحصیلی دانشجویان جغرافیا سال 1372 ( جمعه 2 خرداد 1393 )